Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Licytacje komornicze szansą na zakup nieruchomości

Finanse Data publikacji - 21 sierpnia 2021 Autor - Redakcja IwK
licytacje komornicze

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej bardzo często pojawia się termin licytacja komornicza. Czym jest taka licytacja, kto może wziąć w niej udział? Czy warto zainteresować się licytacjami komorniczymi? Czy są one przeznaczone dla przeciętnego Kowalskiego czy tylko dla wytrawnych biznesmenów? Dowiedz się wszystkiego o tym, co mogą przynieść licytacje komornicze.

Spłacanie kredytów a licytacje komornicze

Każdy człowiek musi spłacać swoje długi. Jeżeli człowiek bierze kredyt, to normalną praktyką jest otrzymanie harmonogramu spłat rat kredytu. Raty trzeba wpłacać dokładnie według tego harmonogramu, aby uniknąć problemów z bankiem. W razie pojawienia się jakichkolwiek kłopotów dłużnik musi szybko powiadomić o tym bank, aby wypracować wspólne rozwiązanie problemu. Można postarać się o odroczenie w czasie spłaty poszczególnych rat, trzeba jednak zadziałać szybko i sprawnie. Jeżeli człowiek nie spłaca rat i udaje, że nic się nie stało, jest to bardzo prosta droga do poważnych problemów.

licytacje komornicze

Prędzej czy później do domu takiego dłużnika zapuka komornik. Wtedy sytuacja jest już bardzo groźna i trzeba porozmawiać z prawnikiem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Każdemu człowiekowi może podwinąć się noga, dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć, jaka jest dla danej osoby maksymalna możliwa do spłaty rata kredytu miesięcznie. Oczywiście czasami nie ma innej możliwości aby na przykład opłacić leczenie bądź zakupić mieszkanie.

Sprawdź: PIT-37 – ważne informacje!

Mieszkania i domy z licytacji komorniczych

Często można spotkać się z ogłoszeniami zakupu nieruchomości z licytacji komorniczych. Licytacje komornicze to rodzaj sprzedaży publicznej, gdzie licytuje się ruchomość bądź nieruchomość dłużnika. Do ruchomości można zaliczyć na przykład dzieła sztuki i samochody, a także biżuterię. Nieruchomości to oczywiście domy, mieszkania albo biura. Zakup mieszkania z licytacji komorniczej zazwyczaj przedstawia się jako bardzo dobry interes.

licytacje komornicze kraków

Trzeba jednak liczyć się także z problemami związanymi z tego typu formą zakupu. Na skutek sprzedaży ruchomości bądź nieruchomości wierzyciele odzyskają pieniądze od dłużnika. Zazwyczaj przy licytacjach komorniczych powstają wątpliwości co do tego, czy ruchomość albo nieruchomość została sprzedana za właściwą cenę, ponieważ zwykle sprzedaż odbywa się sporo poniżej ceny rynkowej, a dłużnik może czuć się pokrzywdzony.

Sprawdź: Zwrot podatku 2021 – najważniejsze informacje

Licytacje komornicze – na co trzeba uważać?

Zawsze przy zakupie nieruchomości należy zwrócić uwagę na stan prawny domu lub mieszkania. Jest to szczególnie ważne przy licytacjach komorniczych. Oczywiście ceny są wtedy bardzo niskie, jednak trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj stan domu lub mieszkania jest bardzo zły, a doprowadzenie tego domu czy mieszkania do stanu, który będzie umożliwiał zamieszkanie w nim, pochłonie sporo czasu i zaangażowania, a także przede wszystkim pieniędzy. Dlatego też warto wszystko przemyśleć i zastanowić się czy na pewno jest to taka znakomita okazja. Zanim ktoś zdecyduje się na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej, zazwyczaj bierze udział w oględzinach danego lokalu. Nie ma problemu ze znalezieniem w Internecie informacji, kiedy można udać się na takie oględziny. Lepiej nie podejmować ryzyka zakupu nieruchomości bez uprzednich oględzin, ponieważ może okazać się to bardzo złą decyzją.

Sprawdź: Jak zadbać o własne finanse i oszczędzić pieniądze?

Obciążenie hipoteką i lokatorzy

Licytacje komornicze Kraków to popularna metoda na zdobycie mieszkania lub domu za małe pieniądze. Warto jednak przemyśleć tą sprawę i dokładnie policzyć wszystkie koszty. Trzeba dowiedzieć się, czy w danym mieszkaniu przypadkiem nie są zameldowani lokatorzy. Ustawa o ochronie lokatorów to w Polsce mocno respektowane przepisy przez prawo, dlatego też eksmisja lokatorów może zająć wiele miesięcy, a wcale nie jest pewne, że sąd przychyli się do wniosku właściciela lokalu. Nieruchomość może też być obciążona hipoteką, dlatego najlepiej wszystkie dokumenty sprawdzić z prawnikiem, przed przystąpieniem do licytacji komorniczej. Panuje powszechne przekonanie, że licytacje komornicze Kraków to coś dla osób o mocnych nerwach, które mogą sobie pozwolić na stratę pieniędzy włożonych w daną nieruchomość.

licytacje komornicze kraków

Licytacje komornicze Kraków – jak znaleźć mieszkanie na sprzedaż?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania do zakupu zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Można oczywiście zapytać rodzinę i swoich znajomych, Być może oni mają informacje o jakimś ciekawym mieszkaniu. Można także śledzić w Internecie odpowiednie portale z ogłoszeniami. Jednak nie zawsze akurat dostępne są licytacje komornicze. Szybkie znalezienie właściwego mieszkania jest uznawane za ogromne szczęście. Już po znalezieniu pasującego mieszkania, którego wszystkie parametry wydają się idealne, warto jeszcze skonsultować z prawnikiem stan prawny danej nieruchomości. Rzadko kupuje się przecież mieszkanie za gotówkę. Zazwyczaj mieszkanie kupuje się na kredyt, często jest to kredyt na kilkadziesiąt lat. Posiadanie swojego mieszkania uznaje się za wielki życiowy sukces. Nawet jeżeli ktoś kupuje mieszkanie na kredyt, to i tak można już urządzić w nim wszystko po swojemu. Dlatego też wiele osób dąży do posiadania własnej nieruchomości, zamiast latami wynajmować.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju