Parkowanie prostopadłe i równoległe – jak się nauczyć?

Początkujący kierowcy bardzo stresują się koniecznością parkowania auta. Często jest im trudno ocenić, czy wolne miejsce na parkingu będzie odpowiednie dla ich auta. Poza tym brakuje im wprawy i wystarczającej wiedzy, aby manewry parkowania wykonać szybko i zgodnie z zasadami. Przy parkowaniu trzeba uwzględnić nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale też pamiętać o innych ludziach. Dlatego może nam się przydać parkowanie prostopadłe i równoległe. Początkowo warto jest trenować swoje umiejętności na mniej uczęszczanych drogach i podwórkach.

Właściwe przygotowanie samochodu do jazdy i parkowania

Bardzo przydatnym, a jednocześnie nadal pomijanym krokiem jeszcze przed rozpoczęciem podróży, jest odpowiednie przygotowanie auta do jazdy. Nie można odpuścić sobie właściwego ustawienia lusterek i fotela. Musimy mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą widoczność. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu działania kierunkowskazów. Bez nich niezwykle łatwo wprowadzić kogoś w błąd i doprowadzić do stłuczki.

Zobacz: Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

parkowanie prostopadłe

Parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie równoległe zaczyna się od tego, że przed podjechaniem do właściwego miejsca, włączyć prawy kierunkowskaz. Następnie trzeba stanąć równolegle do pojazdu, za którym chce się zaparkować. Jeśli ktoś jedzie za nami, koniecznie musimy zatrzymać się na chwilę, aby dać mu znać o swoich zamiarach. Potem powinno się przemieścić do przodu i ustawić się w odległości ok. 1,5 m od wybranego auta. Teraz trzeba upewnić się, że droga jest wolna i zacząć ostrożnie cofać auto. Gdy w krańcu szyby pasażera (przy skręcie w prawo) pojawi się środek logo auta, obok którego jest wolne miejsce, wtedy trzeba skręcić maksymalnie kierownicę. Po ominięciu boku samochodu prostujemy kierownice i ustawiamy się w miejscu docelowym, równolegle do innych aut. W razie potrzeby zawsze można skorygować swoje położenie. Tak właśnie wygląda parkowanie równoległe tyłem. Przy skręcie w lewo, zasady są podobne, ale obserwacje prowadzimy przez szybę kierowcy.

Sprawdź: Jakie są kategorie prawa jazdy?

Parkowanie prostopadłe tyłem

W tym przypadku trzeba ustawić się prostopadle do samochodu, który został zaparkowany przed wolnym miejscem postojowym. Pamiętamy o zostawieniu co najmniej 2 m odległości. Potem powoli cofamy, aż w krańcu szyby pasażera pokaże się środek auta znajdującego się obok dostępnego miejsca. Później odpowiednio ruszamy kierownicą, nie spuszczając z oczu boku i tyłu auta. Manewr kończy się umieszczeniem swojego samochodu równolegle do sąsiednich aut i podjechaniem do krawężnika.

parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie prostopadłe przodem

Jeżeli przed wybranym przez nas wolnym miejscem parkingowym, znajduje się inne auto, należy to po jego ominięciu (sprawdzamy to w lusterku) skręcić kierownicą do oporu w stronę, gdzie chcemy stanąć. Koniecznie trzeba odpowiednio wcześniej włączyć kierunkowskaz, w kierunku, gdzie odbędzie się parkowanie prostopadłe. Gdy nasz samochód jest ustawiony prostopadle do krawężnika, a lusterka są koło innych lusterek – prostujemy koła.

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie równoległe to najprostsza metoda. Wystarczy do oporu skręcić kierownice w stronę miejsca postojowego, potem ostrożnie zbliżyć się do auta, które stoi przed nami. Na końcu dojeżdżamy do krańca chodnika czy krawężnika i upewniamy się, że nie zablokujemy drogi innym pojazdom.

Parkowanie skośne przodem

Po dojechaniu do wolnego miejsca postojowego albo gdy przednie drzwi pasażera będą w prostej linii ze światłami auta stojącego z prawej strony, sygnalizujemy manewr i dokonujemy niepełnego obrotu kierownicą w stronę tego auta. Sprawi to, że samochód automatycznie ustawi się we właściwy sposób. Pozostanie nam tylko wyprostować koła i włączyć ręczny hamulec.

parkowanie równoległe tyłem

Warto przypomnieć: jak nie parkować?

Przepisy kodeksu drogowego oraz tzw. zasady współżycia społecznego, zabraniają pewnych zachowań. Po pierwsze, zakazuje się parkowania w niektórych miejscach, a mianowicie na:

  • przystanku i na całej długości zatoczki;
  • wiadukcie, moście oraz w tunelu;
  • dwóch miejscach postojowych;
  • wysepce;
  • tyłem na chodniku.

Parkowanie prostopadłe czy też równoległe na chodniku wzbudza wiele wątpliwości. Istnieje możliwość częściowego postawienia auta na chodniku, ale pod warunkiem, że pozostawimy pieszym co najmniej 1,5 m szerokości do przejścia i nie będzie to im utrudnione. Co ważne, parkować tak mają prawo tylko samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony. Dodatkowo, na wybranym przez nas odcinku drogi nie może być zakazu zatrzymywania się bądź postoju. Zdarza się, że na chodniku są wyraźnie wyznaczone miejsca do parkowania. W takiej sytuacji można ustawić na nim samochód wszystkimi kołami, ale tutaj też dopuszczalna masa całkowita auta również nie może być większa niż 2.5 t tony.

FAQ

Który rodzaj parkowania jest trudniejszy do opanowania?

Wiele osób uważa, że parkowanie równoległe jest trudniejsze do opanowania niż parkowanie prostopadłe, ponieważ wymaga precyzyjnego manewrowania w ciasnych przestrzeniach.

Czy istnieją specjalne techniki parkowania prostopadłego i równoległego?

Tak, istnieją specjalne techniki, które mogą ułatwić parkowanie prostopadłe i równoległe. Są to m.in. technika „Stop, Look, Steer” i technika „Przesunięcie”.

Jakie są zalety parkowania prostopadłego?

Parkowanie prostopadłe może być bardziej komfortowe dla kierowcy, ponieważ nie wymaga tak precyzyjnego manewrowania jak parkowanie równoległe. Ponadto, często dostępne są większe miejsca parkingowe dla samochodów parkujących prostopadle.

Czy istnieją specjalne przepisy dotyczące parkowania prostopadłego i równoległego?

Ogólnie obowiązujące przepisy dotyczące parkowania obowiązują zarówno dla parkowania prostopadłego, jak i równoległego. Należy zawsze przestrzegać przepisów drogowych dotyczących miejsc parkingowych i znaków drogowych.

Sprawdź: Ile można mieć punktów karnych?

Redakcja IwK