Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Sprawdź!

Poradnik Data publikacji - 26 stycznia 2023 Autor - Redakcja IwK
egzamin na prawo jazdy praktyczny

Prawo jazdy to dla wielu osób obowiązkowy w dzisiejszych czasach dokument. Nie tylko daje możliwość swobodnego poruszania się samochodem po mieście, lecz także umożliwia samodzielne wyjazdy wakacyjne. Jak się jednak okazuje, w dalszym ciągu wielu chętnych do stania się kierowcą nie ma pojęcia, jak wygląda i na jakich zasadach przebiega egzamin. Warto więc dowiedzieć się takich podstaw. Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Jakie są jego ogólne zasady? Z pewnością pomoże to szybko uporać się z formalnościami i zasiąść za kółkiem własnego samochodu.

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim przejdzie się do tego, jak wygląda sam egzamin praktyczny i teoretyczny, najpierw warto sobie zadać pytanie, kto tak właściwie do takiego egzaminu może podejść. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Każda osoba, która chce zdobyć prawo jazdy w kategorii B musi być przede wszystkim pełnoletnią. To kategoria, która pozwala prowadzić pojazdy do 3,5 tony masy własnej. Co więcej, każdy kandydat na kierowcę, który chce podejść do państwowego egzaminu, musi ukończyć specjalny kurs przygotowawczy. Składa się on z zajęć związanych z przygotowaniem teoretycznym, lecz również z wyjeżdżeniem pod okiem instruktora odpowiedniej ilości godzin. Minimalna ilość godzin, które trzeba spędzić za kółkiem to 30.

Lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić sobie dodatkowe godziny w celu lepszego przygotowania do egzaminu. Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Każdy kandydat do stania się kierowcą musi dodatkowo mieć zaświadczenie lekarskie o dopuszczeniu do prowadzenia samochodu.

Sprawdź: Jakie są kategorie prawa jazdy?

ile trwa egzamin na prawo jazdy

Jak wygląda część teoretyczna egzaminu?

Gdy spełni się wszystkie formalności, można podejść do pierwszej jego części, czyli etapu praktycznego. Oznacza to, że otrzyma się zaświadczenie lekarskie, a także ukończy się kurs przygotowawczy do egzaminu. Jak to konkretnie wygląda?

Cały egzamin teoretyczny odbywa się w sali komputerowej, w której uczestnicy siadają na swoich stanowiskach, gdzie na monitorze wyświetlany będzie program egzaminacyjny. Egzamin składa się z 32 pytań, z czego 20 jest z zakresu wiedzy podstawowej, a 12 specjalistycznej. Obie kategorie podzielone są na pytania z zakresu wysokiego, średniego i niskiego bezpieczeństwa. W przypadku pytań z zakresu podstawowego kursant musi odpowiedzieć „Tak” lub „Nie”, natomiast w przypadku wiedzy specjalistycznej odpowiedzią jest „A”, „B „lub „C”.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy – część teoretyczna?

Czas trwania egzaminu teoretycznego to maksymalnie 25 minut. Odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania, można uzyskać 74 punkty, natomiast aby wynik egzaminu był pozytywny, koniecznie trzeba mieć minimum 68 punktów. Jak więc widać, jest to egzamin dość trudny, ponieważ zakres błędu jest dość wąski. Sprawę jeszcze bardziej utrudnia fakt, że do wcześniejszych pytań nie da się wrócić

Zobacz: Kategoria c do czego uprawnia?

Egzamin na prawo jazdy praktyczny

Jeśli egzamin teoretyczny zostanie zaliczony, następnym etapem na drodze do stania się posiadaczem prawa jazdy, jest zaliczenie egzaminu praktycznego. Na czym on polega i jak konkretnie wygląda?

Egzamin praktyczny dzieli się na dwa etapy. Przede wszystkim zdać najpierw trzeba część odbywającą się na placu manewrowym. Polega to na odpowiednim przygotowaniu pojazdu, czyli np. sprawdzeniu jego oświetlenia czy też pozycji lusterek. Kolejny krok to zadania na placu manewrowym. To np. parkowanie równoległe czy też ruszanie na wzniesieniu lub parkowanie tyłem na łuku.

egzamin na prawo jazdy praktyczny

Ile trwa egzamin na prawo jazdy – część praktyczna?

W sytuacji, gdy egzamin na placu manewrowym zostanie zaliczony, następnym ostatnim już krokiem jest część odbywająca się na mieście. W tym przypadku na siedzeniu pasażera siada egzaminator i razem z kursantem wyrusza na miasto w celu sprawdzenia umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Jednocześnie w tym czasie sprawdzona może być także umiejętność parkowania, jazdy po rondzie czy też oczywiście przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Czas trwania egzaminu to od 25 do 40 minut. Kursant od razu po jego zakończeniu dowiaduje się, jaki jest wynik.

Co się dzieje po egzaminie?

Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, co się dzieje w sytuacji, gdy egzamin został zaliczony. Co jeszcze czeka przyszłego kierowcę, zanim stanie się on posiadaczem prawa jazdy?

Jak się okazuje, po stronie kursanta pozostaje tak naprawdę tylko czekać. Wynik egzaminu wprowadzany jest przez instruktora do systemu, a następnie przekazywany jest specjalny wniosek do wydziału komunikacji. Na koniec kursant musi tylko zgłosić się do swojego wydziału, wnieść opłatę manipulacyjną i po około 2 tygodniach przyjechać, odebrać swój wymarzony dokument, dzięki któremu będzie mógł prowadzić samochód.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy, dowiedz się również, ile można mieć punktów karnych?

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jazda po alkoholu