Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Prawo jazdy kat C wymagania – czy warto?

Poradnik Data publikacji - 11 lutego 2019 Autor - Redakcja IwK
Prawo jazdy kategorii C - czy warto?

Często słyszymy o kategorii C prawa jazdy, ale nie wszyscy wiedzą, do czego dokładnie uprawnia. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem kategorii C lub po prostu chcesz rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, więcej o kategorii C – do czego uprawnia, jakie pojazdy możesz prowadzić i jakie są wymagania, aby uzyskać tę kategorię prawa jazdy. Przygotuj się na fascynującą podróż przez świat kategorii C i odkryj, jakie możliwości otwiera przed Tobą ta klasa prawa jazdy.

Agenda:

  • prawo jazdy kat c wymagania
  • kategoria C do czego uprawnia
  • ostateczna weryfikacja, czyli egzamin
  • co zrobić, jeśli nie uda się nam zdać egzaminu na prawo jazdy kategorii C

Nie tylko kategoria B – prawo jazdy kat c wymagania

Nie tylko kategoria B

Najpopularniejszym rodzajem prawa jazdy jest oczywiście kategoria B, czyli uprawnienie do kierowania pojazdami osobowymi o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, a także ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi, czy tez motocyklami. Taka kategoria w zupełności wystarcza do codziennego funkcjonowania w domu i w pracy.

Polskie prawa przewiduje jednakże o wiele więcej rodzajów uprawnień do kierowania pojazdami. Jednym z nich jest kategoria C, która można z całą stanowczością uznać za drugą w kolejności kategorie biorąc pod ilość wszystkich wydanych na terenie kraju uprawnień.

Kategoria C do czego uprawnia?

O ile więc zakres uprawnień, wynikających z posiadania kategorii B prawa jazdy jest stosunkowo szeroka, o tyle kategoria C przesuwa ta granicę jeszcze dalej. Dysponujący uprawnieniami oznaczonymi ta literą można miedzy innymi kierować:

  • samochodem o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, bez uwzględniania autobusów,
  • ciągnikiem rolniczym,
  • zespołem pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką,
  • pojazdami, do kierowania którymi uprawnia kategoria AM, a więc motorowerami i lekkimi czterokołowcami.

Choć powyższa lista nie jest jakoś szalenie długa, to umożliwienie poruszania się pojazdami samochodowymi o masie powyżej 3,5 t daje tak naprawdę bardzo szeroki wachlarz pojazdów, którymi posiadacz prawa jazdy powyższej kategorii może kierować.

Zobacz: Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

Prawo jazdy kat c wymagania

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii C?

Możliwość uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami kat. C wymaga rzecz jasna uczestnictwa w kursie i zdania egzaminu państwowego. Aby było to możliwe konieczne jest jednakże spełnienie określonych warunków. Po pierwsze trzeba mieć bowiem ukończone 21 lat. Jedynie żołnierze są w tym względzie uprzywilejowani, bowiem w ich przypadku ta granica rozpoczyna się w wieku 18 lat. Po drugie należy odznaczać się brakiem przeciwwskazań zdrowotnych, czego dowodem jest odpowiednie zaświadczenie lekarskie, potwierdzające taki fakt. Po trzecie z kolei, trzeba być posiadaczem prawa jazdy kat. B. Jeśli dana osoba spełnia wszystkie te warunki to może rozpocząć ubieganie się o prawo jazdy kategorii C.

Pierwszym krokiem jest utworzenie profilu kandydata na kierowcę kat. C. W tym celu należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Starostwa Powiatowego, zabierając ze sobą dokumenty potwierdzające spełnianie wskazanych powyżej wymagań. Po złożeniu wniosku, starostwo przeprowadzi weryfikację podanych danych, a po ich potwierdzeniu utworzy profil kandydata. Po spełnieniu tych formalności można już zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C.

W szkole jazdy, do której udaje się dana osoba, należy podać swój numer PESEL oraz numer profilu kandydata na kierowcę. Na tej podstawie ośrodek dokona zapisu na kurs. Czas trwania kursu jest uregulowany ustawowo, i nie może być krótszy niż 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych, czyli jazd. Instruktor, prowadzący szkolenie, może jednakże wskazać, iż kurs powinien potrwać dłużej. Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym, którego pozytywny wynik uprawnia kursanta do otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu i zapisania się na egzamin państwowy. Wtedy możemy podejść do dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Po zdaniu obu uzyskujemy prawo jazdy kategorii C.

Sprawdź: Jakie są kategorie prawa jazdy?

Ostateczna weryfikacja, czyli egzamin

Egzamin na prawo jazdy kategorii C zasadniczo jest tożsamy z kat. b. Składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Części zdawane są niezależnie od siebie, jednakże warunkiem dopuszczenia do części praktycznej jest zdanie części teoretycznej. W części teoretycznej egzamin obejmuje odpowiadanie na pytania wylosowane z bazy pytań.

Z kolei część praktyczna obejmuje przygotowanie pojazdu do jazdy, wykonanie zadań na placu manewrowym, a następnie zadania praktyczne w ruchu miejskim, które trwają co najmniej 45 minut. Po pozytywnym zaliczeniu również i tej części Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w którym odbywał się egzamin, przekazuje informacje o jego pozytywnym wyniku do profilu kandydata na kierowcę. Wtedy uzyskujemy prawo jazdy kategorii C.

Na tej podstawie Starostwo Powiatowe przekaże dyspozycję wyprodukowania dokumentu prawa jazdy do wytwórni papierów wartościowych. O możliwości odebrania dokumentu świeżo upieczony kierowca zostanie poinformowany.

Sprawdź: Praca na platformie wiertniczej – plusy i minusy

Co zrobić, jeśli nie uda się nam zdać egzaminu na prawo jazdy kategorii C?

Brak pozytywnego wyniku z egzaminu to jeszcze nie koniec świata! Nie da się ukryć, że oprócz umiejętności potrzebne jest szczęście, aby zdać praktyczną część szkolenia na prawo jazdy kategorii C. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i po prostu podejść do egzaminu jeszcze raz. Nie ma określonej liczby, w której musimy się zmieścić. Egzamin możemy zdawać aż do skutku. Oczywiście wiąże się to z każdorazową opłatą za podejście do zdania. Jednak prawo jazdy kategorii C może okazać się nam bardzo potrzebne, dlatego warto przyłożyć się i spróbować zapanować nad stresem, który z pewnością nam towarzyszy. Jeśli nie udało Ci się zdać egzaminu, możesz od razu zapisać się na kolejny wolny termin. Niestety, czasem trzeba czekać nawet ponad miesiąc. Warto mieć to na uwadze i od razu zgłaszać się po kolejny termin na egzamin na prawo jazdy kategorii C.

FAQ

Jakie są minimalne wymagania wiekowe do uzyskania prawa jazdy kategorii C?

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C, musisz mieć ukończone 21 lat.

Jakie są wymagania dotyczące zdrowia i kondycji fizycznej w przypadku kategorii C?

Przed uzyskaniem prawa jazdy kategorii C, będziesz musiał przejść badania lekarskie, które potwierdzą Twoją odpowiednią kondycję fizyczną i zdrowie.

Jaki jest minimalny okres posiadania prawa jazdy kategorii B przed przystąpieniem do egzaminu na kategorię C?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii C, musisz mieć co najmniej 2 lata doświadczenia w posiadaniu prawa jazdy kategorii B.

Czy istnieje okres próbny po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C?

Tak, po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C, przez pierwsze 2 lata masz okres próbny, podczas którego obowiązują pewne ograniczenia dotyczące m.in. prędkości i przewożenia pasażerów.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

smycz