3 najważniejsze zasady organizacji pracy zdalnej

Praca zdalna, choć dla wielu brzmi jak marzenie, tak naprawdę wymaga od pracowników ogromnej dozy samodyscypliny i świetnej organizacji dnia. Co warto wiedzieć, przygotowując się do pracy zdalnej? Poznaj 3 podstawowe zasady organizacji pracy z domu, dzięki którym będziesz w stanie działać wydajnie i przemyślanie.

1. Rozpoczynaj dzień tak, jakbyś musiał wyjść do pracy stacjonarnej

Rytuały są niezmiernie ważne, jeśli chodzi o plan pracownika zdalnego. Najlepiej zaplanować dzień tak, jakbyśmy wychodzili do pracy stacjonarnej. Budzimy się rano, bierzemy prysznic, przebieramy itd. Oczywiście każdy z nas może preferować wykonywanie obowiązków po południu bądź wieczorem. Niezależnie jednak od pory dnia, ważne jest ustalenie harmonogramu. Dzięki niemu nasz mózg będzie w stanie lepiej skupić się na wykonywaniu pracy. Łączenie obowiązków domowych i pracy nie będzie efektowne, a do tego sprawi, że w końcu poczujemy się niewydajni, totalnie rozproszeni i zniechęceni.

2. Pamiętaj o przerwach i neutralizowaniu rozpraszaczy

Plan dnia to jedno. Ważne jest także ustalenie tego, jak będzie wyglądał sam czas pracy. Na początku warto określić, ile godzin danego dnia przeznaczymy na wykonywanie obowiązków zawodowych. Najlepiej, by dzień pracy nie przekraczał 8 godzin. W zależności od stopnia trudności pracy zaplanujmy kilka krótszych przerw i jedną dłuższą, np. przerwę obiadową. Czas na pracę i odpoczynek powinien być zrównoważony. Pamiętajmy, że bez odpowiedniego relaksu nie będziemy zdolni do efektywnej pracy.

Aby móc pracować wydajnie, niezbędne jest również zneutralizowanie dystraktorów, czyli rozpraszaczy. Kiedy pracujemy, wyłączmy telefon, portale społecznościowe oraz inne sprzęty, które odwracają naszą uwagę od pracy.

3. Zorganizuj swoje miejsce pracy w domu

Praca w łóżku lub na kanapie? Choć wydaje się to marzeniem wielu osób pracujących stacjonarnie, tak naprawdę z biegiem czasu okazuje się, że nie jest to dobry pomysł. Chcąc pracować efektywnie, warto odpowiednio zaaranżować swoje miejsce pracy. Mowa tutaj o biurku, wygodnym krześle, a także sprzęcie wysokiej jakości. Dobrze rozplanowana przestrzeń ma znaczenie nie tylko dla wydajności pracy, lecz także naszego zdrowia – przede wszystkim oczu i kręgosłupa.

Internet światłowodowy – ważne narzędzie w pracy zdalnej

Niezwykle ważne w pracy zdalnej jest znakomite łącze internetowe. Jeśli chcemy zainwestować w dobry Internet, światłowód wydaje się najlepszą opcją. Co więcej, Internet światłowodowy warto wybrać w wersji symetrycznej, która zapewnia taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych.

Internet światłowodowy pozwala na sprawne prowadzenie działań biznesowych. Wideokonferencje, przesyłanie ogromnych plików, prowadzenie prezentacji, tworzenie tekstów – te i wiele innych zadań umożliwia świetny Internet. Światłowód, który sprawdzi się doskonale w przypadku pracowników zdalnych, powinien pochodzić od zaufanego dostawcy. Szukasz najlepszego łącza dla siebie? Postaw na Internet od INEA!

Redakcja IwK