Nie jesteś dobrym księgowym, a chcesz założyć firmę jednocześnie trzymając w ryzach swoje finanse? Biuro rachunkowe będzie twoim najlepszym przyjacielem. To właśnie księgowi zapanują nad twoimi fakturami, rachunkami, podatkami i wszystkim tym, co dla ciebie jest czarną magią. Jednak pamiętaj, nie zwalnia cię to z odpowiedzialności za niektóre kwestie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć odpowiedź na pytanie czym zajmuje się biuro rachunkowe? Zapraszamy do zagłębienia się w artykuł, wszystko ci wyjaśnimy!
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest biuro rachunkowe,
- jakie czynności biuro wykonuje,
- za co biuro jest odpowiedzialne,
- jak przekazać księgi rachunkowe biuru,
Co to jest biuro rachunkowe?
Każda osoba zakładająca działalność musi liczyć się z obowiązkami kwestii rachunkowej, które będą na niej spoczywać. Odprowadzanie podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może nie wydawać się skomplikowane, szczególnie na wczesnych etapach rozwoju firmy, jednak bardzo szybko może okazać się, że nie jest to tak łatwe, na jakie wygląda. W tym przypadku przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje: może powołać wewnętrzny dział księgowości w swojej firmie lub skorzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego, gdzie zleconymi sprawami zajmą się profesjonalni księgowi.
Jakie czynności biuro wykonuje?
Generalnie mówiąc biuro rachunkowe zajmuje się dokumentacją i przepływem finansów.
Księgowi m.in. prowadzą księgi rachunkowe, księgi podatkowe przychodów i rozchodów, prowadzą ewidencję ryczałtową oraz środków trwałych i wyposażenia, prowadzą ewidencję VAT, sporządzają deklaracje PIT, CIT itp., wysyłają deklaracje podatkowe w imieniu klienta, sporządzają sprawozdania do GUS, ZUS, oraz innych organizacji.
Jeżeli chodzi o zakres usług kadrowo płacowych, biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji do akt osobowych pracowników, sporządzanie list płac pracowników, prowadzenie ewidencji czasu pracy, sporządzanie raportów rozliczeniowych, przekazywanie wniosków do ZUS-u, takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński.
Zewnętrzne biura świadczą usługi dodatkowe takie jak doradztwo podatkowe, przygotowanie dokumentacji do kredytów i pożyczek, sporządzanie analiz finansowych, wystawianie faktur w imieniu klienta i wiele innych.
Pamiętaj, że zakres obowiązków biura jest ściśle określony przez przepisy prawa.
Odpowiedzialność biura
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nawet przy zdecydowaniu się na zlecenie księgowości biuru zewnętrznemu, nie jesteś zwolniony z odpowiedzialności za księgi rachunkowe. Bowiem Urząd Skarbowy nie może egzekwować zaległości podatkowych od właściciela czy pracownika biura. To właśnie na przedsiębiorcy, jako podatniku, spoczywa pełna odpowiedzialność za księgi.
Nie zwalnia to jednak biura rachunkowego z odpowiedzialności za swoje błędy. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaniechań ze strony firmy zewnętrznej, więc nasuwa się pytanie co zrobić w takim wypadku? Przedsiębiorca, który obiektywnie został poszkodowany, może ubiegać się o odszkodowanie za szkody, które powstały wskutek nienależytego wykonania przyjętych na siebie zobowiązań. W tej sytuacji księgowy może odpowiadać na płaszczyźnie prawa karnego oraz cywilnego. Dodatkowo się zobowiązuje do naprawienia szkody spowodowanej nieodpowiednim wykonaniem swojej pracy oraz ponosi odpowiedzialność materialną.
Jak przekazać księgi rachunkowe biuru?
Aby skorzystać z usług biura rachunkowego i możliwości powierzenia im swojej księgowości, musisz zgłosić swoje zamiary do Urzędu Skarbowego w ciągu 15 dni kalendarzowych od dnia wydania ksiąg rachunkowych do biura. Jest to kwestia niezwykle ważna, nie wypełnienie tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Podsumujmy
Po zapoznaniu się z całym artykułem, czas podsumować czym zajmuje się biuro rachunkowe w jednym akapicie:
Biuro odpowiada za:
- prawidłowe wykonywanie zleconych obowiązków,
- wypełnienie zapisów umów,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych, inwentaryzację, sporządzanie sprawozdań finansowych
- oraz inne czynności uzgodnione z klientem
Pamiętaj jednak, że Ty, jako przedsiębiorca i podatnik, nie jesteś zwolniony z pełnej odpowiedzialności za swoje finanse i wciąż to Ty odpowiadasz przed urzędem skarbowym za ewentualne problemy.