Kurs na koparkę – czy warto?

Kurs na koparkę otwiera nam drogę do dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy Zachodniej. Decydując się na pracę operatora koparki w Niemczech, możemy zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Sprawdźmy więc, jaki jest koszt kursu na koparki i na jakie zarobki może liczyć operator koparki w Polsce i zagranicą.

Koszt kursu operatora koparki  

Jeśli weźmiemy pod uwagę zarobki operatora koparki, to koszt takiego kursu wcale nie jest wygórowany. Kurs operatora koparki z kursylektor.pl kosztuje aktualnie 1250 zł. Cena kursu na koparki obejmuje zajęcia teoretyczne, praktyczne, a także komplet materiałów dydaktycznych. Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze opłatę za państwowy egzamin. Koszt egzaminu przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego to 250 zł. Opłata ta obejmuje również koszt wydania fizycznych uprawnień w przypadku pomyślnie zdanego egzaminu.  Istotnym czynnikiem jest tu również czas, jaki musimy poświęcić na zdobycie takich uprawnień. Podstawowy kurs na koparkę trwa 134 godziny. To, jak długo zajmie nam ukończenie takiego kursu, zależy w dużej mierze od naszej dyspozycyjności. W renomowanych ośrodkach szkoleniowych zajęcia dla kursantów odbywają się nie tylko w trybie dziennym, ale również popołudniami i w weekendy. 

koszt kursu

Zarobki operatora koparki

Każdy, kto poważnie myśli o pracy zawodowej jako operator koparki, zastanawia się na pewno, ile zarabia operator koparki jednonaczyniowej lub uniwersalnej koparkoładowarki. Według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń zarobki operatora koparki w Polsce wynoszą średnio 3,5 tysiąca złotych na rękę. Jest to tak zwana mediana rynkowa. W praktyce oznacza to, że połowa operatorów koparek zarabia mniej niż 3,5 tys., a zarobki drugiej połowy mieszczą się w przedziale powyżej tej kwoty. To, ile zarabia operator koparki na godzinę, zależy oczywiście od jego kwalifikacji, doświadczenia, stażu pracy w danej firmie czy nawet regionu, w którym pracuje. Doświadczony operator koparki lub koparkoładowarki może w dobrej firmie zarobić nawet od 5 do 7 tys. zł netto miesięcznie. 

Ile zarabia operator minikoparki?

Sporą popularnością cieszą się też tak zwane minikoparki. Maszyny te wykorzystywane są najczęściej przy pracach ziemnych na mniejszą skalę, jak chociażby przygotowanie wykopów pod różnego rodzaju przewody czy rury. To, ile zarabia operator minikoparki zależy oczywiście od wielu czynników. Chcąc skorzystać z usług takiego specjalisty z własnym sprzętem, musimy często zapłacić od 100 zł za godzinę wzwyż. Oczywiście musimy pamiętać, że operator minikoparki, który chce świadczyć usługi w ramach własnej działalności gospodarczej, musi liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup samego urządzenia. 

Zarobki operatora koparki w Niemczech

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na to, jak wyglądają zarobki operatora koparki w Niemczech. Specjalista z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem może liczyć na zarobki wynoszące mniej więcej 3 tys. euro na rękę. Przy obecnym kursie daje nam to ponad 13,5 tys. zł netto. Równie atrakcyjnie wygląda porównanie tego, ile zarabia operator koparki na godzinę. Stawka godzinowa operatora koparki w Polsce to mniej więcej od 25 do 30 zł. W Niemczech za godzinę pracy otrzymamy około 18 euro, czyli ponad 80 zł.

Jeżeli znajdziemy legalne zatrudnienie w niemieckiej firmie, to często możemy liczyć również na różnego rodzaju dodatki i premie. Wysokie zarobki operatora koparki w Niemczech wiążą się często jednak również z dodatkowymi wymaganiami. Przeszkodą w podjęciu pracy za granicą może być często bariera językowa. Wielu niemieckich pracodawców wymaga od operatorów koparek znajomości języka niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jeżeli więc myślicie na poważnie o pracy u naszego zachodniego sąsiada, to może warto pomyśleć odpowiednio wcześnie o kursach językowych. Innym rozwiązaniem jest znalezienie oferty pracy w Niemczech, w której znajomość języka nie jest wymagana. Takie posady oferują różnego rodzaju agencje pośrednictwa pracy. Musimy jednak pamiętać, że dodatkowy pośrednik i niższe wymagania wiążą się często z niższą pensją.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *