Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Kursy i szkolenia HR – jakie warto rozważyć?

Rozwój osobisty Data publikacji - 24 stycznia 2022 Autor - Redakcja IwK
Kursy i szkolenia HR

Kursy szkolenia HR cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób poszukuje możliwości podjęcia pracy w dziale HR, które znajdziemy w niemalże każdej firmie, od tych małych, do dużych, krajowych i międzynarodowych korporacji. Jakie kursy HR warto rozważyć? Jakie szkolenia HR cieszą się największą popularnością? Sprawdzamy!

Dział HR

Dział HR nazywany bywa również działem personalnym, działem zasobów ludzkich czy też działem kadr. Bez względu na dokładną nazwę dział HR jest wyspecjalizowaną komórką organizacyjną występującą w niemalże każdym przedsiębiorstwie czy instytucji publicznej, której zadaniem jest zarządzanie zasobami ludzkimi, a więc pracownikami – od ich zatrudnienia, poprzez podpisanie umowy i badania wstępne, szkolenia, wynagrodzenie, aż po rozwiązanie umowy i stosunku pracy. Rola i zadania działu HR są bardzo szerokie, a praca w nim uchodzi za niezwykle rozwojową i interesującą. Nic dziwnego, że wiele osób szuka możliwości podjęcia pracy w dziale HR, a także rozwoju w ramach jego struktur. Pomóc w tym mogą profesjonalne kursy, warsztaty i szkolenia HR.

Szkolenia HR, kursy HR – gdzie ich szukać?

Szkolenia i kursy HR znajdziemy w każdym dużym mieście kraju. Prym w tym względzie wiodą Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Szczecin, Rzeszów, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn. Jeśli mieszkamy bądź pracujemy z dala od tych miast wciąż możemy rozwijać się w kierunku HR dzięki szerokiej ofercie szkoleń i kursów HR online. Kursy HR online realizowane są na całym szeregu platform e-learningowych, które umożliwiają wykupienie kursu i realizację jego programu w dogodnym dla uczestnika tempie i czasie. Szkolenia HR online stanowią natomiast dobry wybór dla osób oczekujących kontaktu z prowadzącym oraz grupą szkoleniową. Szkolenia takie odbywają się online, ale na żywo, w z góry przewidzianym terminie i godzinach. Wykupując tego typu szkolenie HR online logujemy się na platformę do wideokonferencji i uczestniczymy w zajęciach w wirtualnej sali szkoleniowej. Widzimy innych użytkowników i trenera, możemy zadawać pytania, brać udział w ćwiczeniach grupowych itp. Osobną kategorię stanowią warsztaty HR-owe. Realizowane są one głównie w tradycyjnej sali szkoleniowej, gdyż wymagają pełnej interaktywności i kontaktu bezpośredniego.

Gdzie szukać szkoleń HR? Zarówno tych tradycyjnych, realizowanych w sali szkoleniowej, jak też wszelkiego typu kursów HR, warsztatów HR, a nawet kongresów i konferencji dla HR? Z pomocą przychodzi internetowa baza szkoleń, kursów, warsztatów i konferencji dla działów HR i osób zainteresowanych podjęciem pracy w HR. Dostępna jest ona na stronie https://eventis.pl/wydarzenia/human-resources i w dniu pisania tego artykułu zawierała ponad 900 tytułów szkoleń, kursów, warsztatów i konferencji. Pozwala to znaleźć szkolenie dla HR na niemalże każdy temat.

Kursy i szkolenia HR – jakie warto rozważyć?

Kursów i szkoleń o tematyce Human Resources jest bardzo dużo. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

Kursy i szkolenia kadrowo-płacowe – koncentrują się one na tzw. twardym HR. Ich zadaniem jest przygotować uczestników do pracy w zakresie naliczania płac, stosowania przepisów wynikających z kodeksu pracy oraz innych aktów normatywnych z zakresu prawa pracy. Dostępne są zarówno kursy dla początkujących, jak i średnio i zaawansowanych użytkowników. Wybrane szkolenia i kursy pozwalają uzyskać certyfikat potwierdzający realizację kursu i mogą nam pomóc w trakcie szukania zatrudnienia w dziale HR.

Szkolenia i kursy dotyczące rekrutacji i selekcji pracowników – koncentrują się one na omówieniu metod prowadzenia rekrutacji pracowników, zapoznają uczestników z narzędziami i technikami selekcji kandydatów, a także przekazują wiedzę o formalnych aspektach procesu rekrutacji i selekcji oraz zatrudniania pracowników. Ich ukończenie pozwala myśleć o zatrudnieniu w zespołach zajmujących się rekrutacją pracowników, a jest to dziedzina rozwijająca się wyjątkowo szybko z powodu niedoboru pracowników na rynku. W wybranych branżach, takich jak IT, marketing czy farmacja osoby zatrudnione na stanowiskach zajmujących się rekrutacją mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenie.

Szkolenia z prawa pracy – ich nadrzędnym zadaniem jest zapoznać uczestników ze źródłami prawa pracy w Polsce oraz przygotować do praktycznego jego stosowania w codziennej praktyce działu HR. Są one wyjątkowo popularne między innymi z powodu ciągłych zmian w kodeksie pracy i innych aktach normujących zatrudnianie pracowników. Ostatnie zmiany wprowadzone przez tzw. Polski Ład spowodowały znaczący wzrost zapotrzebowania na tego typu kursy i szkolenia HR, gdyż reforma ta została bardzo źle przygotowana, a przepisy wprowadzone w jej ramach uchodzą za niejasne, skomplikowane i chaotyczne. Tego typu szkolenia HR będą się więc cieszyć popularnością przez cały 2022 rok.

Inne kursy HR, szkolenia dla HR oraz warsztaty i konferencje HR-owe cieszące się popularnością to między innymi: onboarding i offboarding pracowników, motywowanie zespołów, rozwój i zarządzanie talentami, prowadzenie Assessment i Development Center, budowanie wizerunku pracodawcy, czyli Emloyer Branding. Wiele z nich realizowanych jest w postaci kursów i szkoleń certyfikowanych – udział w nich pozwala uzyskać certyfikat potwierdzający realizację kursu i nabycie określonych umiejętności. Warto również zainteresować się wydarzeniami takimi jak konferencja HR czy też kongres HR – pozwalają one zapoznać się z najważniejszymi trendami w obszarze Human Resources oraz spotkać praktyków HR z całej Polski.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak otworzyć lokal gastronomiczny?