Sposoby na finansowanie samochodu ciężarowego

W obecnych czasach na rynku polskim działa bardzo wiele firm, w których głównym źródłem zarobku są samochody ciężarowe. Zakup takiego pojazdu wiąże się z bardzo dużymi kosztami, dlatego większość właścicieli firm szuka możliwości sfinansowania zakupu auta ze środków zewnętrznych. Jak można sfinansować kupno samochodu ciężarowego? 

Leasing – korzystne warunki finansowania zakupu pojazdu

Samochód ciężarowy MAN jest pojazdem kosztownym. W większości przypadków nie wystarczy zakup jednego auta, a trzeba mieć ich kilka, a nawet kilkanaście. MAN jest najpopularniejszym samochodem ciężarowym, jaki można spotkać na polskich drogach. Leasingowanie pojazdu ciężarowego MAN z MAN FS daje wiele korzyści właścicielowi firmy. Może on szybko i bez problemu uzupełnić flotę pojazdów, a dodatkowo znacząco można obniżyć koszty podatkowe. Samochód ciężarowy MAN może być leasingowany w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku auto podczas trwania umowy jest własnością firmy leasingującej. W takim przypadku samochód nie może być ujęty w księgach podatkowych i nie mogą być prowadzone odpisy amortyzacyjne. Jest to mniej korzystna forma, gdyż nie przyczynia się ona do obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Drugą metodą jest leasingowanie finansowe, w którym samochód zostaje wpisany do ewidencji środków trwałych i mogą być dokonywane odpisy amortyzacyjne. 

Najem długoterminowy samochodu ciężarowego

Kolejnym sposobem na powiększenie floty pojazdów jest skorzystanie z najmu długoterminowego. Jest to doskonała oferta skierowana do właścicieli firm, którzy nie posiadają wystarczających środków na zakup nowego czy używanego samochodu i nie mają możliwości wzięcia kredytu. Jest wiele przedsiębiorstw, które wypożyczają samochody dostawcze i ciężarowe na okres nawet 5 lat. W takim przypadku właściciel może koszty najmu ująć w księdze podatkowej, co przyczyni się do zmniejszenia zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego. Wynajęcie samochodu ma także inne korzyści. Przede wszystkim naprawami i wszelkimi usterkami najczęściej zajmuje się wypożyczalnia. Także w jej gestii leży stan techniczny pojazdów. W przypadku wynajmu kilku lub kilkunastu aut można liczyć również na ciekawe oferty cenowe. 

Kredyt na zakup samochodu ciężarowego

Metodą na powiększenie floty pojazdów jest także kredytowanie. Wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się jednak z kilkoma zastrzeżeniami. Przede wszystkim bardzo często wymagany jest wkład własny. Z racji tego, że samochody ciężarowe są drogim sprzętem, to także kwota wkładu jest znacząca. Wiele banków i firm kredytowych wymaga również sporego zabezpieczenia. Najczęściej zabezpieczeniem jest majątek firmy lub prywatny właściciela. Jest to ryzyko, które wiąże się z utratą nie tylko całej firmy, ale także własności prywatnej. Ciężko jest także ocenić opłacalność tej metody, gdyż sytuacja na rynku finansowym zmienia się bardzo dynamicznie, a wraz z nią zmieniają się stopy procentowe. Dlatego nigdy do końca nie wiadomo, jaka rata kredytu będzie spłacana w danym miesiącu.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.