Jak zadbać o BHP w miejscu pracy?

BHP jest zbiorem zasad, które określają, jak wykonywać pracę w sposób bezpieczny. Reguluje również warunki, które musi zapewnić pracodawca, swoim pracownikom. Zgodnie z ustawą regulującą obowiązki osoby zatrudniającej innych do wykonywania konkretnych zadań, to na pracodawcy ciąży odpowiedzialność za poziom bezpieczeństwa i higieny pracy. Bardzo istotnym obowiązkiem przełożonego jest zapewnienie odpowiedniego ubioru i akcesoriów, które pozwolą chronić zdrowie pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dlatego ważne jest, żeby obie strony wiedziały, jak zadbać o BHP w miejscu pracy. Pracodawca – żeby uniknąć potencjalnych kar, pracownik – żeby móc zgłosić uchybienia. W tym artykule poznacie kilka najważniejszych elementów ubioru i akcesoriów dotyczących dbania o bezpieczeństwo w pracy.

Wkładki i nauszniki przeciwhałasowe

Jeżeli w miejscu pracy w ciągu 8 godzinnej zmiany występuje natężenie hałasu przekraczające 85 dB, to pracodawca jest zobowiązany do przedsięwzięcia odpowiednich kroków, aby ograniczyć zagrożenie dla pracowników. Najprostszą metodą nie wymagającą drastycznych zmian w miejscu pracy jest zapewnienie wkładek lub nauszników przeciwhałasowych. Wystarczy tylko dobrać produkt z odpowiednim stopniem tłumienia, aby normy BHP był spełnione.

Obuwie zapewniające bezpieczeństwo

Buty spełniają bardzo różne funkcje: od ochrony przed porażeniem elektrycznością do zapewnienia odpowiedniej przyczepności w każdych warunkach. Ważnym aspektem jest też dobranie odpowiedniego kształtu obuwia tak, żeby  pracownik nie odczuwał dyskomfortu podczas wypełniania obowiązków zawodowych.. Specjalistyczne buty dostosowane do warunków panujących w miejscu pracy oraz konkretnej osoby jest podstawowym warunkiem ochrony zdrowia pracownika.

Kaski

Pracodawca musi je zapewnić w każdym miejscu pracy, w którym istnieje ryzyko urazów głowy czy to w wyniku uderzenia spadającego przedmiotu, upadku z wysokości lub z innych przyczyn. Z tej przyczyny w wielu miejscach pracy kask jest  konieczny.

Środki ochrony dróg oddechowych

W większości zawodów, w których wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie sprawdzą się zwyczajne maseczki antypyłowe jednorazowego lub wielokrotnego użytku. W wyjątkowo trudnych warunkach konieczne może być stosowanie specjalnej aparatury filtrującej powietrze.

Odzież ochronna

Ubranie ochronne może pełnić szereg bardzo różnych funkcji w bardzo różnych zawodach. Odpowiedni ubiór potrzebny jest zarówno w laboratorium, na budowie jak i w magazynie. Może mieć właściwości przeciwdeszczowe, zwiększać widoczność pracownika, dzięki odblaskom, chronić przed ogniem czy kwasami. Jej zapewnienie także jest obowiązkiem pracodawcy, chyba, że ustalił on w umowie z pracownikiem, że ma on używać własnej odzieży (nie jest to dozwolone na każdym stanowisku). Jeżeli odzież własna zostanie zniszczona w wyniku pracy, to konieczne jest wypłacenie ekwiwalentu.

Gdzie szukać odzież ochronna?

Ważnym jest, żeby zakupione ubranie było odpowiedniej jakości. Wszystkie wymienione środki ochrony z odpowiednimi normami i certyfikatami można zakupić w sklepie internetowym: https://bhponline-24.pl/

Redakcja IwK