Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Odpowiednie predyspozycje specjalisty działu kadr

Praca Data publikacji - 28 lutego 2019 Autor - Redakcja IwK
Odpowiednie predyspozycje specjalisty działu kadr


Specjalista działu kadr to osoba, która jest odpowiedzialna za zespół pracowników w danej firmie oraz za cały jego właściwy dobór. Zatrudnianie nowych osób, a także stała piecza nad ich efektywnością jest głównym zadaniem tego stanowiska. Prawidłowe funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa będzie właśnie zależało od tego, jakie kroki podejmie osoba na tej pozycji. Dlatego też tak istotne jest zatrudnienie odpowiedniej osoby, która będzie wyjątkowo sumienna i cały czas gotowa do podjęcia różnorodnych decyzji.

Czym zajmuje się specjalista działu kadr?

Do obowiązków, a także konkretnych zadań należą:

  • Czym zajmuje się specjalista działu kadr?dokumentacja wszystkich pracowników;
  • tworzenie raportów, rozliczeń, które potem wysyłane są do ZUS i Urzędu Skarbowego;
  • kontrolowanie wypłaty wynagrodzeń;
  • przygotowywanie wniosków o urlop, przyjmowanie zwolnień lekarskich;
  • przeprowadzanie rekrutacji i zatrudnianie pracowników wedle sprawdzenia ich kwalifikacji zawodowych, kierowanie ich na badania lekarskie;
  • przygotowywanie umów o pracę oraz zapewnienie szkoleń BHP;
  • informowanie pracowników o zmianach w przepisach lub umowach;
  • weryfikowanie potrzeb pracowników i organizowanie niezbędnych szkoleń oraz kursów, które polepszą czynności w zakresie swoich powinności;
  • systematyczne sprawdzanie jakości pracy całego zespołu: czy są postępy, czy może nic się nie zmienia.

Jakie wykształcenie i jakie szkolenia powinna posiadać osoba na stanowisku specjalisty działu kadr?

Zatrudniając osobę na tą jakże bardzo istotną posadę, trzeba wcześniej sprawdzić, czy ma ona wykształcenie wyższe ekonomiczne. Dodatkiem do niego mogą być rozmaite kursy kierunkowe z konkretnych dziedzin, np. finansów, rachunkowości, administracji. Perfekcyjna znajomość prawa pracy, prawa podatkowego jest standardowym kryterium. Do tego jeszcze dochodzi doskonałe obycie z rodzajami umów, form zatrudnienia, a także tego, jak obecnie wyglądają uwarunkowania rynkowe. Niezbędna jest także biegła obsługa komputera oraz całego oprogramowania biurowego i urządzeń biurowych. Doświadczenie zawodowe, które pozwoliłoby od razu podjąć pracę na tym samodzielnym stanowisku może okazać się wybawieniem dla całej działalności.

Cechy szczególne, na które warto zwrócić uwagę

Pozostaje jeszcze etap ostatni, czyli sprawdzenie na rozmowie kwalifikacyjnej, czy dana osoba rzeczywiście jest obeznana z obowiązującymi przepisami, czy cechuje ją rzetelność oraz łatwe nawiązywanie kontaktu z ludźmi. Odporność na stres, który jest nieodzowny przy ciągłych zmianach musi być wzorowa. Cierpliwe i jak najwytrwalsze dążenia do celów są wizytówką pracy na stanowisku specjalisty działu kadr. Pierwszorzędna umiejętność pracy w zespole oraz organizacja swoich własnych działań, przyczynią się do polepszenia warunków panujących w firmie. Ciągła chęć doskonalenia się w swoim zakresie będzie musiała być adekwatna do wykonywanych obowiązków. Prawo pracy nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe przepisy, a działalność musi być zawsze w zgodzie z nimi, toteż bezpieczeństwo całej ekipy zatrudnionych osób stoi na najwyższym szczeblu.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ochrona Sygnalistów?